מה זה פיברומיאלגיה ואיך מטפלים בה?

מה זה פיברומיאלגיה ואיך מטפלים בה?

עיקרי הדברים:

פיברומיאלגיה או בשמה המקצועי 'דאבת שרירים' זו מחלה שהסובלים ממנה סובלים מרגישות יתר ברקמות המחברות את השרירים השונים בגוף. מדובר בתסמונת חדשה באופן יחסי, כזו שמונעת מרבים לעבוד ולפעול בעולם באופן סדיר בגלל התקפי כאבים בלתי רצוניים המתרחשים אחת לכמה זמן.

הנקודה שיש לקחת בחשבון כאשר אנחנו מדברים  למשל על פיברומיאלגיה טיפול חדשני או על טיפול בפיברומיאלגיה הוא שאנחנו עדיין לא יודעים להגיד באופן חד משמעי מה הבעיה. טיפול חדשני בפיברומיאלגיה הוא תוצאה של מחקר ושל ניסוי וטעיה, כאשר ישנם חלקים שהם עדיין נעלמים בתוך התופעה הזו.

הרי לא מדובר על דלקת או על כאבים הנובעים בגלל דבר מסוים. אלא אנחנו מדברים על אוסף של כאבים כמעט אקראיים שעלולים לפגוע באופן אנוש באלו שלקו במחלה. יותר ממה שהמחלה עלולה לפגוע באדם בריאותית אנחנו כמובן לא יכולים להתכחש לכך שהסובלים מהמחלה סובלים בין היתר מאיכות חיים ירודה, מכך שהם לא יכולים לתכנן תכנית כנדרש, מכך שהם נתונים לגחמות המשתנות של הגוף שלהם ושל המחלה הלא פשוטה הזו.

לכן, כאשר אנחנו מדברים על פיברומיאלגיה אנחנו צריכים לדבר על שני סוגים של טיפולים הנעשים באופן כללי והם אלו הבאים לידי ביטוי כאשר אנחנו מדברים על פיברומיאלגיה טיפול חדשני.

קודם כל, יש טיפול הנוגע למערכת הקוגנטיבית של המוח

אחת הטענות הנפוצות המחקר היא שחלק מהסיבה בגינה פיברומיאלגיה משפיעה על מטופלים כאלו ואחרים נוגעת לקושי של המערכת האחראית על הכאב במוח לנתח את הנתונים כנדרש. לכן, העבודה בין היתר היא בחלקים הקשורים ליכולות הקוגנטיביות. לכך יש פתרונות מערביים ופתרונות שאינם מערביים.

1. CBT: כלומר, מדובר על שיטה הנהוגה בפסיכולוגיה המודרנית שמלמדת את המוח התניות חדשות מתוך הנחה כי המוח של האדם מתפתח כל הזמן וכי אנחנו יכולים ללמד אותו כיצד לתפקד במצבים שונים. כאשר אנחנו מדברים על השיטה הזו אנחנו ממש מלמדים את הגוף איך להתמודד עם הכאב, איך לנתח אותו וכאילו השרירים לומדים מחדש כיצד לתפקד בלי שהדבר יתפרש במוח בתור כאב.

2. מיינדפולנס: מתברר כי מדיטציה ועבודה בתחום של מיינדפולנס עוזרת לכל מה שנוגע בתהליך של טיפול בפיברומיאגליה. מדובר על שיטה שכמובן הגיעה אלינו ממזרח אסיה המתדברת על קשיבות, על מתן מקום לכאב כאן ועכשיו. אנחנו מצידנו ממליצים בכל מקרה ללכת ולבדוק את השיטה הזו גם אם אתם באופן אישי לא סובלים מפיברומיאלגיה ומעוניינים ללכת לתהליך של טיפול בפיברומיאלגיה.

3. דיקור סיני:  גם דיקור סיני יכול לעזור לסובלים מכאבים מתוך הנחה כי התרבות המערבית גם היא יכולה להביא בשורה בתהליך הזה. לעיתים תהליך של טיפול חדשני בפיברומיאגליה או טיפול בפיברומיאלגיה זה אומר לקחת את הטכניקות הישנות, אלו שאנחנו יודעים כי סייעו בימי קדם ולממש אותן בעולם המערבי של היום.

טיפול חדשני בפיברומיאלגיה נוגע לאופן בו אתם מנהלים את סדר היום שלכם

אנחנו חיים בתוך סדר יום תובעני באופן יוצא דופן. כולנו יודעים היטב כי אנחנו למעשה צריכים לעמוד בכמות גבוהה מאוד של מטלות שוב ושוב. לכן, האופן בו אנחנו מטפלים במחלה הזו צריך כמובן לקחת בחשבון כי אנחנו עובדים עם אנשים בעלי סדר יום עמוס.

כלומר, לעיתים דווקא הלחץ הוא זה שמביא בסופו של יום לתוצאה הזו, הוא זה שמעורר כאבים מהם קשה מאוד להשתחרר בהמשך. לכן ההמלצה שלנו היא תמיד להתחיל מהורדה של כל הגורמים שעלולים להוביל ללחץ מיותר. אם זו עבודה שעלולה להכניס אתכם למתח, אם זה כל גורם חיצוני שעלול למנוע מכם להחלים.

אל תשכחו כי בסופו של יום זה הגוף שלכם, זו הבריאות שלכם, אין דבר חשוב מזה. אנחנו מצידנו מבטיחים לשת אתכם ולעזור לכם בעזרת טיפול חדשני לפיברומיאלגיה שיעזור לכם וילווה אתכם לאורך טיפול בפיברומיאגליה. 

 

מעוניינים בשירותי גינון?

מעוניינים בשירותי גינון?

מאמרים אחרונים

איך לטפל במיגרנה?

מיגרנה – מה זה? מיגרנה היא סוג של כאב ראש המופיע במוח. זה יכול להתאפיין בכאב פועם שיכול להימשך בין שעתיים ל-72 שעות והוא משפיע

חיטוב מהיר בבית- כל מה שצריך לדעת

 חדרי כושר יכולים להיות נהדרים, משמעותיים ומותאמים לחלק מהאוכלוסייה, אבל אין צל של ספק שיש בהם גם חסרונות : האימונים הם ציבוריים וזה יכול להיות

לחיות בעיר הקטנה

חנות חיות ברמת השרון בגבול של גוש דן ואזור השרון ישנה עיר מיוחדת, עיר שהיא מושבה – זוהי רמת השרון. ברמת השרון ישנם מעל 40%

גלילה לראש העמוד