בוטוקס לטיפול באקנה

 

אקנה היא מחלת עור אשר נפוצה בעיקר אצל בני נוער ומאופיינת בפצעי עור (הנקראים חצ'קונים) הנראים לעין במקומות שונים בגוף. למרות שהיא מזוהה בכך שמופיעה בעיקר אצל מתבגרים היא מחלה שיכולה להופיע גם בגיל מאוחר יותר אצל מבוגרים עקב סיבות שונות (כמו הורמונים).

לאנשים הסובלים מאקנה יש פצעוני עור רבים המכסים אזורים שונים בגוף, הפצעים עלולים להיות אדומים ומוגלתיים ולכן אנשים רבים מתביישים במראה העור בצורה הזאת.

ישנם טיפולים מגוונים לטיפול באקנה ואחד מהם הוא טיפול באקנה באמצעות בוטוקס, עליו נסביר ונפרט בהמשך.

למה הכוונה בוטוקס לטיפול באקנה?

ישנו חומר בשם בוטולינום טוקסין A, והוא חלבון שמקורו טבעי. חומר זה עשוי לסייע במניעת הזעת יתר ולכן עשוי להשפיע על הנקבוביות (מניעת סתימתן) וכן להפחית את כמות השומן שיש בעור. מאחר ואקנה היא מחלת עור ואחת הסיבות אליה היא נקבוביות סתומות הטיפול בחומר בוטולינום טוקסין A עשוי לסייע להפחית את הסיכוי לאקנה או לעזור לטפל באקנה שכבר קיימת.

כאשר מתבצעת הזרקת בוטוקס על ידי רופא מומחה בתחום או איש צוות רפואי אשר עבר הכשרה לכך (יש צורך באדם אשר יש לו את הרקע הרפואי הנדרש להבנת הטיפול הספציפי הזה ודרכי הטיפול המתאימות) ההזרקה למעשה חוסמת את המוליך העצבי. המוליך העצבי הוא מולקולה המשתחררת מתא עצב אל רווח צר בין תא העצב לתא המטרה. תא המטרה יכול להיות גם תא של בלוטה המפרישה נוזלים, כמו בלוטת זיעה למשל.

כאשר קיימת החסימה הזו זה אומר שתיתכן פחות הזעה בבלוטה (משום שהמוליך העצבי הוא חלק מתהליך ההזעה ובחסימתו אנו מפריעים לתהליך ההזעה הטבעי) ואז מטרת ההזרקה של הבוטוקס מתממשת שכן יש פחות הזעה והסיכוי לפצעי אקנה פוחת.

למי מיועד בוטוקס לטיפול באקנה?

הטיפול בבוטוקס לאקנה מיועד לאנשים שסובלים מאקנה ורוצים לטפל בה בדרך, או נדרשים לטפל בה בדרך שונה מהדרכים שהיו נפוצות עד היום.

עם זאת, טיפול באקנה באמצעות בוטוקס בעיקר מתאים לאקנה אשר מתפרצת אצל מבוגרים ופחות עבור אקנה של בני נוער. אך גם אם אתם אנשים הסובלים מאקנה וחושבים שזו דרך שיכולה להיות טובה עבורכם, כדאי להתייעץ לפני כן עם הרופא שלכם בעניין ולהבין האם הטיפול הזה מתאים לכם.

האם בוטוקס לטיפול באקנה זה טיפול בטוח?

כיום קיימות שיטות רבות ומגוונות לטיפול באקנה, אם זה טיפול תרופתי או טיפול בלייזר וכולי. טיפול באקנה באמצעות בוטוקס בא לענות על הצורך של מניעת התפרצות האקנה מלכתחילה ולא טיפול באקנה קיימת. כפי שהסברנו מקודם, ההזרקה של החומר מסייעת במניעת הזעת יתר ובעקבות כך במניעת התפרצות פצעוני עור נוספים.

ההזרקות של הבוטוקס אינן פולשניות ולאחר טיפול בהזרקות בוטוקס ניתן לחזור לפעילות יומיומית באופן מיידי. על מנת לקבל את הטיפול הטוב ביותר ביכולתכם לפנות אל רופאים מומלצים להזרקת בוטוקס.

הטיפול בבוטוקס לאקנה אושר על ידי ה-FDA שהוא מנהל המזון והתרופות האמריקאי. אם זאת, יש לוודא כי מי שמטפל בכם הוא איש מקצוע אשר מוסמך לבצע את העבודה הזאת.

מה הוא התהליך של טיפול באקנה באמצעות בוטוקס?

הטיפול הוא בעצם סדרת טיפולים במהלכה יזריק הרופא זריקות של החומר והחומר יבצע את החסימה במוליך העצבי (הסבר על המשמעות למעלה). החסימה של המוליך העצבי תפחית את כמות השומן בעור, ומשום ששומן יתר בעור עלול לגרום לייצור חיידקים הם עלולים לגרום להתפרצות אקנה.

בעזרת סדרת הטיפולים הזו המטופלים בה זוכים לעור פחות שומני ובעיקר בפחות התפרצויות אקנה.

האם ישנן תופעות לוואי בטיפול באקנה באמצעות בוטוקס?

לא ידוע על תופעות לוואי בטיפול לאקנה באמצעות בוטוקס אבל תיתכן אדמומיות כלשהי במקומות בהם הזריקו את החומר. כמו כן אין התאוששות לאחר הטיפול וניתן לחזור להתנהלות יומיומית רגילה מיד לאחר הטיפול.

בכל מקרה של הופעת תסמינים אחרים לאחר הטיפול יש לפנות לרופא או המרפאה המטפלת לבחינה והמשך טיפול.

לסיכום חשוב לציין שהבוטוקס אינו תרופת קסם לטיפול באקנה אך בהחלט יכול להפחית את הייצור השמן אשר אחראי לפחות באופן חלקי על הימצאות האקנה.