דברים שחשוב לדעת על הסרת משקפיים בלייזר והרמת עפעפיים

מאת עומר גלעדי – אתר www.miok.co.il

שניים מההליכים הנפוצים ביותר בתחום האסתטיקה של הפנים הם הליך הסרת משקפיים בלייזר וההליך הכירורגי של הרמת עפעפיים. ההבדל ניכר: מי שעם השנים העפעפיים שלו צנחו ואיבדו מהאלסטיות שלהם, מי שעיניו מאחורי עדשות משקפיים דרך קבע – חווה פתאום מראה צעיר ורענן, עם עיניים פקוחות לרווחה ופנים מוארות וצעירות יותר. מתי מומלץ לבצע כל אחד משני ההליכים הללו, ואיך אפשר לשלב אותם?

להרוויח מחדש את הראיה – על הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר מתאימה למי שסובלים מקוצר ראייה (עד 10- בדרך כלל), רוחק ראייה (עד 6+ בדרך כלל) או אסטיגמציה (הידועה בפי העם כ"צילינדר", והנובעת מעיוות של זוויות הקרנית או העדשה בעין. הליך הסרת משקפיים בלייזר מתקן את העיוות במבנה העין הגורם לקושי בראייה, ומשחרר את המטופל בדרך כלל מהצורך לחשוב משקפיים (בחלק קטן של המקרים ההליך מאפשר הפחתת מספר משמעותית). מדובר בהליך בטוח, שאורך כעשר דקות ללא הרדמה או אלחוש. הסיבוכים הם נדירים (בפרט כאשר ההליך מבוצע על ידי צוות מקצועי ובשימוש באבזור רפואי מן השורה הראשונה) וההחלמה כמעט מיידית.

שיפור בראייה ובמראה – הרמת עפעפיים

באופן טבעי, עם השנים העפעפיים "צונחות", בעיקר בשל אובדן הגמישות בעור וריפיון סיבי הקולגן המיוצרים ברמות פחותות עם הגיל. אותה צניחה אופיינית של העפעפיים בגילאים המבוגרים מהווה ליקוי אסתטי: העין נראית "עצומה" יותר, עייפה יותר ואפילו מבוגרת יותר. בנוסף להבדלים האסתטיים במראה הפנים, צניחת העפעפיים עלולה לגרום לפגיעה בראייה, באופן כללי ובפרט לאחר שעות החשיכה.

שני ההליכים משלבים בריאות ואסתטיקה

הליכים שהמהות שלהם היא אסתטית בלבד (כמו הרמת עפעפיים ללא רקע של פגיעה בראייה או הליכים אסתטיים אחרים: הרמת חזה, מילוי שפתיים, החלקת קמטים, העלמת צלקות, ורבים אחרים) מבוצעים במסגרות פרטיות וללא השתתפות של קופות החולים – לא כך הוא המצב במקרה של שני ההליכים הללו שמשפרים את הראייה לצד ההשלכות האסתטיות מרחיקות הלכת שלהן. על כן, במרבית המקרים ניתן לבצע את שני ההליכים במסגרות רפואיות ובכיסוי חלקי או מלא מטעם קופות החולים או מטעם ביטוחי בריאות פרטיים.

במקרה של הרמת עפעפיים לצורך אסתטי בלבד, עלות ההליך עומדת בדרך כלל על בין 7,000 ל – 10,000 ₪. במקרה של הליכים שממומנים מטעם קופות החולים – חשוב לבדוק אם אתם עדיין רשאים לבחור באופן חופשי את המרפאה בה תעברו הסרת משקפיים והרמת עפעפיים, או שאתם מוגבלים לבחירה מרשימת מרפאות בהסדר.

האם ניתן לבצע את שני ההליכים במקביל?

הרמת עפעפיים וניתוח הסרת משקפיים בלייזר הם שני הליכים שונים בתכלית הנערכת בדרך כלל במסגרות רפואיות בעלות התמחויות שונות. חשוב להתייעץ בצוות הרפואי המקצועי במסגרות בהן תבחרו לבצע את ההליכים על מנת להבין מה יהיה זמן ההחלמה הצפוי ואיך כדאי לרווח בין שני ההליכים.