מה זה cmv igg חיובי ומהן ההשלכות של רשלנות רפואית באיתור וטיפול בזמן?

כדי להבין מה זה cmv igg חיובי, חשוב להבין קודם מהם נוגדנים ומה התפקיד שלהם במערכת החיסון. ובכן, נוגדנים הם חשובים לחסינות הגופנית, ובדיקת CMV כוללת בדיקה של שני סוגים: IgM ו-IgG.

נוגדני IgG מספקים הגנה ארוכת טווח לאחר ההדבקה. תוצאת CMV IgG חיובית מצביעה על זיהום שהיה קיים בעבר, כלומר, הם אישה הרה שמקבלת תוצאה חיובית מבינה שבעבר היא לקתה בנגיף אבל היא אינה חולה היום.

 

כשרופאים אינם יודעים בדיוק מה זה cmv igg חיובי, הם נוטים לוותר על בדיקות נוספות

הסבירות להעברת הנגיף לעובר נמוכה במקרי תוצאות בדיקות שמעידות על נוכחות הנגיף, אבל חשוב להבין היטב מה זה cmv igg חיובי, כי רופאים רבים מוותרים על ביצוע בדיקות נוספות, בשל הסבירות הנמוכה להעברת הנגיף אם האישה כבר לקתה בו בעבר.

ובזה עוסק המאמר: במחדל של רופאים וצוותים רפואיים להמשיך לבצע בדיקות חשובות, ואפשרויות הגשת תביעת רשלנות רפואית, אם מחדל זה הוביל לנזקים משמעותיים לאם, לתינוק ולבני המשפחה.

 

אבל תחילה חשוב להבין מה זה CMV

Cytomegalovirus (CMV) הוא וירוס נפוץ שמתפתח בגוף במקרים רבים בהלך הילדות או בבגרות מוקדמת, ולמרות שהוא נפוץ, לא תמיד הוא מתבטא בתסמינים משמעותיים ברוב האנשים. במהלך שלבי זיהום פעילים, CMV יכול להיות קיים בנוזלי גוף שונים, כולל:

·       רוק

·       שתן

·       דם

·       חלב אם

·       זרע

·       הפרשות נרתיקיות

·       ונוזל מוחי.

הנגיף מתפשט בקלות באמצעות מגע פיזי קרוב או על ידי נגיעה בחפצים המזוהמים בנוזלים אלה, כמו חיתולים או צעצועים. ברגע שהזיהום הראשוני שוכך, CMV נכנס למצב רדום או סמוי, בדומה לנגיפי הרפס אחרים.

ברוב המקרים, CMV נשאר בגוף כל החיים מבלי לגרום לתסמינים. עם זאת, אם המערכת החיסונית נפגעת בצורה חמורה, קיים סיכון שהנגיף יפעל מחדש.

 

למה חשוב שרופאים יזמינו בדיקת CMV?

בדיקת CMV מוזמנת על ידי רופא כדי לקבוע אם יש זיהום פעיל ב-CMV או שהיה כזה בעבר, והבדיקה חשובה גם להחלטה על תוכנית טיפול יעילה, במיוחד לנשים הרות שיש להן מערכת חיסון מוחלשת, וסובלות מתסמינים כגון עייפות, חולשה, כאב גרון, בלוטות לימפה נפוחות, חום, כאבי ראש וכאבי שרירים.

תסמינים אלה יכולים להיגרם על ידי וירוסים אחרים כמו שפעת או מונונוקלאוזיס, במיוחד נגיף אפשטיין-בר. לכן, בדיקת CMV חיונית לרופאים כדי לבצע אבחנה מבדלת ולקבוע אבחנה מדויקת, כך שכשיודעים מה זה cmv igg חיובי, ניתן לפתח תוכנית טיפול מתאימה.

בדיקת CMV המבוצעת במדויק כוללת מדידת נוגדנים כנגד הנגיף או זיהוי הנגיף ורופאים מיומנים ומנוסים מזהים זיהומי CMV פעילים על ידי תרבית הנגיף או באופן נפוץ יותר, זיהוי ה-DNA שלו בדגימת נוזל או רקמה, באמצעות טכניקה שנקראת בדיקת תגובת שרשרת פולימראז (PCR).

 

פרשנות תוצאות בדיקות שמעידות על cmv igg חיובי יכולה להיות מורכבת

תוצאה חיובית עשויה להעיד על זיהום שהתרחש לאחרונה, אבל תוצאה זו אינה סופית מכיוון שרמות IgG יכולות להישאר גבוהות במשך חודשים או שנים לאחר ההדבקה, וגם תגובות צולבות עם וירוסים אחרים עלולות להניב תוצאות חיוביות שגויות.

תוצאת IgG שלילית מרמזת על זיהום CMV קודם, ונשים שמתכננות הריון או שהן כבר בהריון צריכות להבין את הפרשנות המלאה של תוצאות הבדיקות ואת ההשלכות, מכיוון שהן עשויות להיות רגישות לזיהום ראשוני, מה שמחייב תוכנית טיפול למניעת הסיכונים.

 

גם לרופאים צריך להיות ידע מקיף בתחום

רופאים וצוותים רפואיים שיודעים מה זה cmv igg חיובי, יודעים גם שהם נדרשים לציית להנחיות משרד הבריאות, שכוללות מתן הסברים מקיפים לנשים הרות ולבני זוגן, בכל הנוגע לסיכוני CMV ויישום ההנחיות לאבחון, טיפול ומניעת הסיכונים.

הידע המקיף חשוב גם לאנשים שנמצאים במגע קרוב עם תינוקות, כמו עובדי מעונות שצריכים להבין את סיכון החשיפה המוגבר שלהם ואת החשיבות של נוהלי היגיינה קפדניים, ולכן ההמלצה לנשים הרות היא לבצע בדיקות סרולוגיות סדירות לאיתור נוגדני IgG, באופן אידיאלי מדי חודש עד חודש וחצי עד השבוע ה-30 להריון.

מודעות לסיכוני CMV לפני הריון ופוטנציאל לתביעות רשלנות רפואית

הימנעות מביצוע בדיקות בזמן או דיווח בזמן לנשים הרות על התוצאות החיוביות של הבדיקות וההשלכות האפשריות על העובר, יכול להיחשב לרשלנות רפואית, ולכן לנשים בגיל הפוריות מומלץ לעבור בדיקת CMV לפני תכנון הריון.

ברוב המקרים, האבחון מתבצע עם בדיקת דם לבדיקת נוגדני IgG ו-IgM. אם רופא מסרב לבצע בדיקה זו, חשוב לוודא שסירוב זה מתועד ברשומות הרפואיות, מכיוון שלהימנעות מביצוע הבדיקה עשויות להיות השלכות חשובות לביסוס תביעת רשלנות רפואית, אם יתברר מאוחר יותר כי לאישה היה את הנגיף שהועבר לתינוק, והיווה סיכונים בריאותיים לשניהם.

 

בשורה התחתונה, אם יש לכם עילת תביעת רשלנות רפואית – אל תהססו לנקוט בצעדים

עילת תביעת רשלנות רפואית עשויה להתקיים במקרים שבהם אנשי מקצוע מפרשים לא נכון את תוצאות המעבדה או מזלזלים במשמעותן, מה שמוביל לאבחון שגוי או טיפול לא הולם.

במקרים כאלה, מומלץ לפנות לייעוץ של צוות משפטי מיומן המתמחה ברשלנות רפואית על מנת להעריך את תקפות התביעה ולהבין את הצעדים שיש לנקוט בהם עד למיצוי הדין עם האחראים וקבלת פסק דין של פיצוי הולם.

רשלנות רפואית